Forklift ehliyeti ne demek

Forklift ehliyeti ne demek; Forklift sertifikasını Sürücü belgesine G sınıfı ehliyet olarak işletilmiş ehliyete forklift ehliyeti denir. Forklift türü iş makinelerini kullanmak operatörlüğünü yapmak için Kanunen alınması gereken bir iş makineleri operatör belgesidir. Forkliftlere halk arasında söylemesi kolay olduğu için portik, portif, forklif, forlif gibi adlarda verilmektedir,

Yukarıda bulunan forklift çeşitleri Dizel forkliftler, Benzinli ve Lpg li forkliftler, Elektrikli şarjlı akülü forkliftler, Reach Truck riştrak forkliftler, depolama alanlarında kullanılan istif makineleri gibi forklift türlerinin sürülmesi, kullanılması, operatörlüğünün yapılması için forklift operatör belgesine ihtiyaç vardır belge olamadan kullanması kesinlikle yasak olup belgesiz forklift kullanmayın kullandırmayın.

Yukarıdaki operatör belgesi Forklift Kullanmak için alınması gereken forklift operatör belgesidir. Bu belge ile taşıt trafiğine kapalı depo, şantiye ve fabrika bahçesi gibi alanlarda bu belge yeterlidir.

Ancak taşıt trafiğine açık yollarda forklift belgesi yeterli olmaz G sınıfı ehliyet olarak sürücü belgesine işletilmesi gerekir. Örneğin fabrika bahçe sahasına tır veya kamyon giremedi ve bahçe dışındaki yola park etti yükleme ve boşaltma yapmak için Forklift ile dışarı çıkarsanız işte o zaman Belge yeterli olmayacaktır mutlaka ehliyetinize işli aşağıda örneği bulunan G sınıfı ehliyet gibi forklift ehliyetine gerek duyulacaktır.

Yeni tip forklift ehliyeti, forklift ehliyet kodu, iş makinesi ehliyet kodları

Yazar: admin