Kepçe ehliyeti nasıl alınır

Kepçe ehliyeti nasıl alınır;

Kepçe ehliyeti almak için Öncelikle 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almış olmanız, En az ilkokul mezunu ve Sürücü olur sağlık raporu alabilmeniz Ayrıca Adli sicil kaydınız savcılık belgenizde ehliyet almaya engel teşkil edecek madde bulunmaması lazım.

Bu şartları yerine getiren her operatör adayı Kepçe ehliyeti için başvuru yapabilir.

Kepçe ehliyeti almak için öncelikle hazırlanması gereken ve iş makinası kursunda başvuru esnasında istenecek evrakları hazırlamanız gerekli.

Kepçe ehliyeti için gerekli evraklar;

  • Diploma Öğrenim belgesi
  • 2 Adet fotoğraf
  • Sürücü olur sağlık raporu ( Ehliyet için olacak Aile hekimleri ücretsiz veriyor )
  • Adli sicil temiz kağıdı ( E devlet internet sitesinden alınabiliyor )

Kepçe ehliyeti kaydı için bu evraklar ile İş makinesi operatör kursuna başvuru yapılır. Kayıt işleminden sonra İş makinesi kursu Milli Eğitim Bakanlığının Sistemine gerekli yüklemeleri yapar ve akabinde resmen kayıt altına alınırsınız.

Daha sonra Teorik dersler başlar Teorik derslerden sonra Uygulama makine kullanma eğitimleri ve akabinde derslerden bittikten sonra Sınav aşamasına gelinir.

Önce İş makinesinin bulunduğu İl veya İlçede Milli Eğitimin belirlemiş olduğu okulda Milli Eğitim tarafından yazılı sınav yapılır başarılı olan Kepçe operatör adayları Sözlü ve Uygulama sınavına alınır. Sözlü ve uygulama sınavından başarılı olan Kepçe ehliyeti alacak operatör adaylarının Kepçe operatör belgesi sertifikası düzenlenir ve 1 Hafta içinde teslim edilir.

Kepçe operatör sertifikası ile Taşıt trafiğine kapalı mekanlarda inşaat sahası, depo, iş sahaları vb. yerlerde iş makinası kepçeyi kullanabilirsiniz.

Taşıt trafiğine açık yerler ve yollarda Kepçe kullanmak için ne yapmak gerekir; Kepçe iş makinesini taşıt yollarında kullanmak için mutlaka ehliyete işletilmesi gerekir.

Kepçe operatör sertifikasını Sürücü belgesine G sınıfı ehliyet olarak işletmek için yapılması gerekenler; Öncelikle Her hangi bir sınıfı sürücü belgesi ehliyetiniz olmalı Ehliyetiniz Var ise Nüfus idaresinden randevu alıp gerekli G sınıfı ehliyet harcı, ehliyet kart bedeli ve bağış ücretlerini anlaşmalı bankalara yatırıp Nüfusa başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kepçe ehliyeti ücreti;

Kepçe ehliyeti ücreti kursun bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir. 2022 yılı için Bizim kursumuzda kurs ücreti 2000 TL olarak belirlenmiş olup ayrıca 140 Lirada sınav ücreti olacaktır.

Yazar: admin