Ekskavatör Belgesi

 Olcay iş makineleri kursu Ekskavatör operatör belgesi ve Ekskavatör ehliyeti vermeye yetkili iş makineleri kursudur. Program dayanağı Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Operatörü Eğitimi dir

Ekskavatör belgesi :

Ekskavatör ehliyeti – Ekskavatör operatör belgesi hakkında sayfamızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz! Bizimle irtibata geçebilirsiniz.

ekskavatör kursu, istanbul, avrupa yakası, ekskavatör ehliyeti

Mesleki Tanımı

Ekskavatör Operatörü;

İş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, ekskavatörü ve ataşmanlarını kullanarak, her türlü arazide çeşitli ölçülerde kanal açan, dolmuş kanalları temizleyen, toprak, kil, kaya, cevher, çakıl, kum, moloz ve benzeri malzemelerin kazılması, yığılması, doldurulması, boşaltılması, gerektiğinde araçlara yüklenmesi ile değişik ataşmanlar kullanarak yıkma, sökme, kırma, istifleme ve benzeri işlemleri emniyetli bir şekilde gerçekleştiren, ekskavatörün genel kontrolünü yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli ve operatör belgesi olan kişidir.

Ekskavatör Operatörü çalışmalarını kabin içerisinde veya dışarısında yürütür. Zaman zaman tünel, maden ocakları gibi kapalı alanlarda da çalışabilir. Çalışma ortamı tozlu ve gürültülü olabilir. İş öncesi ve iş bitiminde yöneticiler, diğer çalışanlar/operatörler ve makine bakımcıları ile iletişim halindedir. Operatör vardiya usulü, esnek mesai zamanlarında çalışır.

Ekskavatör Operatörünün ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilecek sağlık raporuna ve Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerinde belirtilen operatör belgesine sahip olması gerekmektedir.

ekskavatör sertifikası, ekskavatör ehliyeti, ekskavatör kullanmak istiyorum

EKSKAVATÖR BELGESİ GEREKLİ EVRAKLAR VE ŞARTLAR
Yaş Şartı: 18 yaşını bitirip 19 dan gün almış olmak
Öğrenim Şartı: En az ilkokul mezunu olmak
Adli Sicil Şartı: 2918 sayılı Karayolları trafik kanununa göre sürücü belgesi almasında adli açıdan her hangi bir engel teşkil etmemek
Sağlık Şartı: Sağlık açısından sürücü belgesi almasında her hangi bir sakınca olmadığına dair en az tek tabipten alınmış sağlık raporu

EKSKAVATÖR BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
1-Diploma aslı veya Noter tasdikli
( öğrenci olanlardan öğrenci belgesi )
2- 2 Adet fotoğraf
3-Adliyeden veya E-Devlet sitesinden alınmış savcılık kağıdı
4-G sınıfı sürücü olur raporu

 

Ekskavatör operatör belgesi Ehliyeti Alınması zorunlumudur ?

Yasal dayanağı nedir ?

Ekskavatör Operatörü olmak isteyen veya daha önceden bu mesleği yapanları eğitme ve sınav sonucunda sertifika verme yetkili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarına aittir.

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni olmadan eğitim kurumu açılamaz ve İş makineleri Kursları da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Muhtelif Kurslar olarak İş ve İşlemlerimiz yapmaktayız Sürücü Kursları Operatörlük belgesi veremez aynı ancak bağımsız İş Makineleri Kursları bu eğitimleri ve sınavlar neticesinde sertifikaları vermeye yetkilidir.

Özel İş makineleri kursuna devam edip Ekskavatör operatör belgesi operatörü eğitimi alarak sürücü belgenize işletebileceğiniz tek belge İş Makinaları Kurslarından alınan Operatörlük Sertifikasıdır.

 

                Trafik Kanunun ve Yönetmeliklerine göre Araç trafiğine açık Kara Yolunda Ekskavatör operatör türü İş Makineleri kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine işletmek zorundadır. Lastik Tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyet işletilebilir. Sertifikanız da lastik tekerlekli yazısı var ise ekskavatör belgenizi ehliyet iştebilirsiniz.

Aksi durumda her hangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Ekskavatör operatör  Operatörünü ve İşverenini zor durumda bırakır. Yeni Tip Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında 12. Satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişir. ( İş Makinası Ehliyetine g sınıfı  yazılacak kodlar )

İş Güvenliği denetmenleri uzmanları işyeri denetimlerinde Ekskavatör operatör belgesi Kazıma ve Yükleme ( Ekskavatör Ehliyeti ) talep etmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim aldırmak zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim aldırmayan kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.

* Ekskavatör operatör belgesi sertifikası nedir Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu?

                Ekskavatör operatör Belgesi : İş Makinesi Kursuna devam edip Ekskavatör operatör belgesi Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Eğitimi ve Sınavlarını aldıktan sonra İlçe Milli Eğitim tarafından onaylanıp İş Makinesi Kursu tarafından size teslim edilen Kurs bitirme sertifikası belgesidir. Bu belge ile sadece kapalı mekanlarda şantiye inşaat sahası gibi taşıt trafiğine kapalı yerlerde Ekskavatör kullanabilirsiniz.

* Ekskavatör operatör belgesi Ehliyeti  G sınıfı ehliyet nedir?

Ekskavatör türündeki iş makinesini trafikte, kapalı yada açık alanda sahada, şantiyede, depo vb içinde yasal olarak kullanabilmeniz için gerekli sürücü belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Müfredatında Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) Operatörü Eğitimi İş Makinesi Operatörü Kurs Programı olarak geçer.  Ekskavatör kullanmanız için gerekli belge Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör)  Ekskavatör Operatör Ehliyeti dir. Aşağıda Ekskavatör operatör belgesi ehliyeti hakkında tüm detaylar açıklanmıştır.

Detaylı Sorularınız için iletişim linkinden bize ulaşabilirsiniz.

forklift kursu, operatör kursu, iş makinası kursu

 

+ Olcay İş Makineleri Kursumuzda Vermiş olduğumuz diğer operatörlük belgeleri .

  • Kaldırma – Yükleme – İstifleme ( Forklift belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
  • Kaldırma – Yükleme ( Mobil Vinç belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
  • Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Köprülü Vinci ( Tavan Vinci belgesi ) Operatörü Eğitimi
  • Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) Operatörü Eğitimi
  • Kaldırma-Yükleme( Kule Vinç belgesi ) Operatörü Eğitimi
  • Kazıma ve Yükleme ( Ekskavatör belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
  • Kazıma ve Yükleme ( Kanal Kazıyıcı ( Beko Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
  • Kazıma ve Yükleme ( Yükleyici (Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
  • İstanbul Avrupa yakası Güngören, Bağcılar, Bayrampaşa, Başakşehir, İkitelli, Avcılar, Arnavutköy, Esenyurt, Beylikdüzü, Hadımköy, Büyükçekmece, Silivri, Çatalca bölgeleri Ekskavatör Ehliyeti Kursu

Yazar: admin

Bir cevap yazın