Forklift kullanma belgesi

Forklift Kullanma Belgesi; Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel İş makineleri kursları Forklift kullanma belgesi vermeye yetkili olup Kurslardan alınan eğitimler ve yapılan sınavlarda başarılı olan operatör adaylarına verilen kurs bitirme belgesidir.

Forklift operatör belgesi olmadan personelin forklift kullanması kanunen yasaktır.

Örnek : Forklift Kullanma Belgesi

Forklift türü iş makinesi taşıt trafiğine kapa yerlerde kullanılacak ise Forklift belgesi yeterlidir. Ancak taşıt trafiğine açık yollarda ise Foroklift belgesini sürücü belgesine G sınıfı ehliyet olarak işletilmesi gerekir.

Taşıt trafiğine çıkan forklift türü iş makinesinin Mutlaka Ticaret Odasından tescilli ve plakalı olması da şarttır. Aksi durumlarda tescili olmayan forklifti taşıt trafiğine açık yolda kullanmak ve kullandırmak tescilsiz plakasız otomobil kullanmak gibidir.

Bu bağlamda taşıt trafiğine açık yolda forklift kullanan personelin Ehliyetinde G sınıfı ve forklift ehliyet kodu yazılı ve işlenmiş olmalı. Forklift iş makinesininde tescilli ve plakalı olması gerekmektedir.

Tekrar edecek olursak Forklifti Taşıt trafiğine kapalı mekanlarda fabrika sahası, depo ve şantiye gibi yerlerde operatör belgesi ile kullanabilirsiniz taşıt trafiğine açık yollarda ise ehliyete G sınıfı olarak işletinmiş sürücü belgesi ile kullanabilirsiniz.

Yeni tip forklift ehliyeti, forklift ehliyet kodu, iş makinesi ehliyet kodları
G sınıfı ehliyet Forklift belgesi işlenmiş hali

Yazar: admin