G sınıfı ehliyet

G sınıfı ehliyet nedir; G sınıfı ehliyet Karayolunda sürülen Lastik tekerlekli iş makinelerinin kullanılabilmesi için operatörün alması bulundurması Kanunen zorunlu ehliyet sürücü belgesidir.

2918 Sayılı KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Sürücü Belgeleri, Müracaat Esasları ve Verilme Şartları

Sürücü Belgelerinin Sınıfları

Madde 75- (Değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)

n) G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir. Denmektedir.

Sürücü Kursları MTSK Yönetmeliği

MADDE 12

b) (Değişik:RG-5/12/2015-29553) “G” sınıfı sürücü sertifikası almak

üzere kursa kayıt yaptırabilmeleri için İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi

(Operatörlük Belgesi)’ne sahip olmaları gerekmektedir. Denmektedir.

Şimdi gelelim G sınıfı ehliyet nedir in açıklamasına;

G sınıfı ehliyet Karayolunda İş makinesi kullanan operatörlerin Kanunen ve Yönetmelikler gereği alması zorunlu olduğu Ehliyetin sürücü belgesinin sınıfıdır.

G sınıfı ehliyet nasıl alınır; İş makinesi kullanma yetki belgesi yani operatör sertifikası G sınıfı ehliyet olarak işletilmez. Ancak Karayoluna çıkması Kanun ve Yönetmelikler ile belirlenmiş Olan Lastik Tekerlekli iş makinelerinin Operatörlük sertifikaları G sınıfı ehliyete çevrilebilir.

G sınıfı ehliyet almak için Öncelikle Operatör sertifikasın da Lastik Tekerlekli yazısı olan İş makinesi operatör belgesi ne sahip olmanız gerekmektedir. Operatör belgesini İş makineleri kurslarından sınavlara katılıp başarılı olduktan sonra alabilirsiniz.

G sınıfı ehliyet şartları;

G sınıfı ehliyet şartları diğer ehliyet sınıflarında olduğu gibi aynıdır Ancak G sınıfı ehliyet alabilmek için Operatörlük belgesi şartı vardır.

G sınıfı ehliyet kimler alabilir; Her hangi bir sınıfı Sürücü belgeniz var ise Lastik Tekerlekli yazan operatör belgesi olan kişiler G sınıfı ehliyet alabilir.

G sınıfı ehliyet neleri kullanabilir; G sınıfı ehliyet ile operatörlük belgenizde yazan iş makinesini kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak Forklift Belgesi operatörlük sertifikası olan kişi belgeyi G sınıfı ehliyete çevirdiğinde Forklift ehliyet kodu yazacaktır ve Forklift haricinde bir başka iş makinesini kullanası kanunen yasak olacaktır. Kullanması halinde Yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanmaktan ceza işlemi uygulanacaktır.

Örnek Mobil vinç Operatör Belgesi sertifikası Ehliyete G sınıfı Ehliyet olarak çevrildiğinde resimde görüldüğü gibi olacaktır

Eski Tip sürücü belgesi ehliyeti olanlar Ehliyetlerini 2020 yılına kadar Yeni tip sürücü belgesi ehliyet değiştirmeleri gerekiyor.

Eski tip ehliyeti 2020 yılına kadar değiştirmek aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Hazırlanacak evraklar belgeler ve Yapılması gerekenler ise eski ehliyeti değiştirmeden önce aşağıdaki listede mevcuttur.

G sınıfı ehliyet kaç yaşında alınır; G sınıfı ehliyet 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün alan Sürücü belgesi ehliyet almak için gerekli şartları taşıyan her kez tarafından alınabilir

G sınıfı ehliyet işletme evrakları

  • 1-Sürücü Olur sağlık raporu alınmalı
  • 2-Biyometrik fotoğraf çıkartılmalı
  • 3-Kan gurubunu gösterir belge
  • 4-Anlaşmalı Bankalara Eski tip ehliyeti yenileme ücreti yatırılmalı
  • 5-Nüfus Müdürülüğünden ehliyet randevusu alınmalı

2020 yılına kadar 20-25 TL gibi bir ücret ile eski tip ehliyet sürücü belgenizi Yeni tip ehliyete çevirebilirsiniz. 2020 yılından sonra kalırsanız ehliyet kart ücretleri masrafı ehliyet harç ücretleri değişecektir.

G sınıfı ehliyet neleri kullanabilir;

G sınıfı ehliyet neleri kullanır sorusunun cevabı 2918 sayılı Trafik kanununda belirtilmiş olup g sınıfı ehliyet iş makinesi türünden motorlu araçları kullanacakları verilir denmektedir. Bu bağlamda G sınıfı ehliyet iş makinelerini kullanır.

G sınıfı ehliyet tüm iş makinelerini kullanır mı; Hayır kullanamaz G sınıfı ehliyet İş makinelerinin sürücü belgesi sınıfı olup ehliyetin arka yüzünde 12. satırda yazan kod hangi makineye ait ise sadece o iş makinesini kullanabilir. Bakınız iş makineleri ehliyet kodları

G sınıfı ehliyete işletme fiyatı 2019; İş makinesi operatör belgesini G sınıfı ehliyet iş letme masrafı ve toplam ücreti 2019 yılı için 1220 TL olup tüm iş makineleri G sınıfı ehliyete işletme masrafı aynıdır.

G sınıfı ehliyet kaç günde alınır; G sınıfı ehliyet operatör belgesi alma süresi yaklaşık kayıt tarihinden itibaren olarak 45-50 gün civarında sürmektedir.

Forklift operatör belgesi, forklift sertifikası, forklift, sertifika, portif belgesi, forklift iş makinası operatör yetki belgesini G sınıfı ehliyete çevirme dönüştürme G ehliyet çıkarma iş ve işlemleri

Bekoloder belgesi, bekoloder operatör belgesi, bekoloder, kazıcı yükleyici belgesi, kepçe belgesi, jcb operatör belgesi, sertifika, yetki belgesini kepçe ehliyeti G sınıfı ehliyet sürücü belgesine çevirme işlemleri.

Mobil vinç ehliyeti hangi sınıf; Mobil vinç ehliyeti sınıfı G sınıfı sürücü belgesi olan G sınıfı harftir, Mobil vinç, mobil vinç belgesi, kamyon üstü vinç, hiyap, hiup, kamyondaki vinç belgesi, mobil vinç sertifikası, mobil vinç yetki belgesi, kamyonlu vinç, operatör belgesini g sürücü belgesine çevirme işlemleri.

Sepetli vinç, sepetli vinç belgesi, sertifikası, sepetli olan vinç, sepetli vinç operatör belgesi, platform belgesi, teleskopik bomlu platform, kamyon üstü sepetli platform, kamyonet üstü sepetli araç, sepetli vinç yetki belgesi sertifikası g sınıfı ehliyete çevirme işlemleri nasıl yapılır.

G sınıfı sertifika, G ehliyet, g operatörlük sertifikası, g sınıfı sürücü belgesi, g ehliyet, g sertifika, g sınıfı sertifika geçerlilik süresi operatör sertifikalarında geçerlilik süresi yoktur.

G sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır; G sınıfı ehliyet Karayolunda kullanılması serbest olan lastik tekerlekli iş makinelerini kullanabilir.

G ehliyet tüm iş makinalarını kapsar mı; Hayır kapsamaz her iş makinesi için verilen G sınıfı ehliyet kodu farklı olup sürücü belgesinde yazan iş makinesi ehliyet kodu olan iş makinalarını kullanabilir.

Ehliyete g sınıfını işletme; G sınıfı ehliyete işletme nasıl yapılır, Operatör belgesi G sınıfına işletmek zorunlu mu sorularının cevabı İş makinesi lastik tekerlekli ve taşıt trafiğine açık karayoluna çıkıyorsa G sınıfı ehliyete mutlaka işletilmeli ancak sabit iş makinaları, paletli ve karayoluna çıkması yasak olan iş makineleri sertifikası ehliyete işletilmez.

Yazar: admin