G sınıfı ehliyet neleri kapsar

G sınıfı ehliyet neleri kapsar; G sınıfı ehliyet 2918 sayılı Trafik kanununa göre Karayolunda kullanılacak Lastik tekerlekli İş makinelerinin kullanımı için verilen ehliyet sınıfı olarak belirtilmiştir. Bu bağlamda G sınıfı ehliyet tüm iş makinelerini Sürücü belgesi sınıfı olup sadece Karayolunda kullanılan lastik tekerlekli iş makinelerini kapsar. Ancak G sınıfı ehliyet sahibi operatör G sınıfı ehliyetinin arka yüzünde 12. Satırda ve aşağıda örneği bulunan G sınıfı ehliyette görüldüğü gibi yazan rakamlar hangi iş makinesinin ehliyet kodu ise o iş makinesini kullanabilir.

Yukarıdaki G sınıfı işlenmiş sürücü belgesinde görüldüğü gibi 105.31 ehliyet kodu yazılmış Bu ehliyete sahip operatör sadece 105.31 Mobil vincin ehliyet kodu olduğundan sadece mobil vinç kullanabilir Örneğin forklift kullanamaz yada sepetli vinç iş makinasını kullanamaz.

Forklift ehliyet kodu nedir; Forklift belgesi sürücü belgesine g sınıfı işletildiğinde 105.06 forklift ehliyet kodu yazılır.

Beko loder ehliyeti g sınıfı ehliyet kodları nedir; Beko loder ehliyeti G sınıfı ehliyet kodu 105.02 dir.

G sınıfı ehliyet neleri kullanabilir; G sınıfı ehliyeti olanlar Karayolunda kullanılan lastik tekerlekli iş makinalarını kullanabilir. Ancak G sınıfı ehliyet tüm iş makinelerini kullanamaz sürücü belgesi arka yüzünde İş makinası kodu yazan makine veya 1 den fazla kod varsa anca kodu yazan iş makinalarını kullanabilir.

Yazar: admin