Operatör ehliyeti

Operatör Ehliyeti nedir; İş makinelerini kullananlara Operatör denir İş makinalarını kullananların alması gereken ehliyet ise operatör ehliyetidir.

Konuyu açacak olursak lastik tekerlekli iş makineleri ( bekoloder, loder, kepçe,yükleyici, mobil vinç vb. ) Paletli iş makinaları ( ekskavatör, dozer, paletli vinç vb. ) Ayrıca sabit iş makinaları ( Kule vinç, tavan vinci vb. ) kullanan operatörlüğünü yapan personel mutlaka Kanun ve yönetmelik gereği mesleki bir belgeye sahip olması zorunludur.

Bu bağlamda iş makinalarının operatörlüğünü sadece Operatör belgesi ehliyeti olan yetkili kişiler kullanabilir.

Operatör ehliyeti mi yoksa operatör belgesi mi; Operatör mesleki belgesine her iki isimde kullanılmaktadır. Operatör ehliyeti, operatör sertifikası, operatör belgesi gibi Belge,sertifika aslında sürücü belgesine G sınıfı ehliyet olarak işletildiğinde Operatör ehliyeti olur aksi takdirde ehliyete çevrilmediğinde Operatör belgesi veya Operatör sertifikası demek daha doğru olur.

Operatör belgesi kaç günde alınır; Operatör belgesi ehliyeti İş makinası kursuna kayıt olduktan sonra yaklaşık belge alma süresi 40 ile 50 gün arasında değişmektedir. Her ayın 15. gününe kadar iş makinası dönem açılışı yapılır Bu tarihe kadar kayıt olan operatör adayının eğitimlerin tamamlanması sonuncunda bir sonraki ay yapılacak olan operatörlük kursu sınavlarına katılır ve başarılı olan tüm adayların sertifikaları yaklaşık 1 hafta içinde teslim edilir.

Operatör ehliyeti yaşı sınırı; Operatör ehliyeti kaç yaşında alınır İş makinası operatör ehliyeti yaşı 18 olup 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün alan kişiler Operatör Kursuna başvuru yapabilir. Başvuru yaş şartını yerine getirmeyen operatör adayı yaşının dolmasını bekler ve 19 yaşından gün alınca kayıt yaptırabilir.

Operatör ehliyeti fiyatları; İş makinası operatör belgesi fiyatları 2020 uygun ödeme şartları ve her şey dahil tüm masraflarını öğrenmek için kursumuzu arayıp detay bilgi alabilir teklif talebinde bulunabilirsiniz. En güncel operatör ehliyeti fiyatları için 0505 697 38 05 ten bize ulaşın.

Operatör belgesini ehliyete işletme ücreti 2020; 2020 yılı için yapılan yeniden değerlendirme oranı ile ehliyet harçlarına ve diğer masraflara %22,58 zam geleceği açıklandı Bu nedenle 2020 yılında uygulanacak olan harç tutarları da değişti. Operatör belgesini sürücü belgesine dönüştürmek için 2020 yılı içinde yapılacak toplam masraf 1495,74 TL olacak. Bu ücretin 1254,24 TL si G sınıfı ehliyet harcı, 203,5 TL si sürücü belgesi ehliyet kart ücreti ve 38 TL si polis vakıf bağı payı olarak tahsil edilecektir. Operatör belgesini ehliyete işletme 2020 zamlarından etkilenmemek için Aralık 2019 sonuna kadar operatör belgelerini ehliyete işletiniz.

Operatör belgesini ehliyete işletme süresi;

Operatör Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılır;

Yazar: admin