Operatör belgesiz makina kullanmayın

Aşağıdaki yazı O.S.G. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi sitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Forum Alanın dan alıntı yapılmıştır….

Fazla söze gerek yok mağdur olmayın forklift ehliyeti çok pahalı veya  zor bir eğitim aşamasından sonra alınacak bir belge değildir.Operatörlük belgesi için ayıracağınız bütçe ve zaman sizi pek çok olumsuz etkilerden koruyacaktır….

“”” 1 ay önce çalışmaya başladığım fabrikada 17 ay önce bir iş kazası olmuş fabrika 4 ayrı bölümden oluşuyor işçi kendi çalıştığı bölümden diğer bölüme bir makina parçası almaya giderken çalışan forkliftin altında ayağı kalıyor ssk hastanesine acile götürüldüğünde bacağın kesilmesi gerektiği kurtulma şansının olmadığı söyleniyor 24 yaşında genç bir insan işveren özel bir hastaneye götürüyor iki ayrı ameliyat toplam 60 milyar para işveren tarafından ödeniyor 17 aydır da  maaşı ve ssk primleri ödeniyor ancak kaza ile ilgili ssk ya herhangi bir bildirimde bulunulmuyor çocuk halen evinde istirahatli bir hafta önce de bir avukat arıyor işverene dava açtığını söylüyor ve davayı geri çekmek için 360. 000 YTL istiyor  bu arada kaza sırasında forklifti kullanan kişinin forkift operator belgesi yok işveren şimdi bana soruyor ” iş güvenliği uzmanımız şimdi ne yapalım ”

—————————————————————————————————-

“İşyerleri oyun alanı değildir” Bu sebeple herkes kurallara uymak mecburiyetindedir.

İşveren; eksik olan konuları başına böyle bir olay meydana gelmeden, yasaların, yönetmeliklerin ertelenmesini fırsat bilmeden “zorunlulukları” yerine getirmelidir.

Mavi yakalı eleman çalıştıran ilkamirler; Dostluğun ayrı, işyeri kurallarının ayrı olduğunu asla unutmamalılar. Kurallara uymayan en yakını, kardeşi bile olsa kurallara uymayı istemeli, göz yummamalıdır. Bu olayda operatörlük belgesi olmayan bir kişinin forklift kullanmasına göz yuman amirinin suçsuz olduğunu kimse düşünmesin. SSK’nın 26. maddesinin kendisini bağladığı ve işverenin rücu hakkını kullanabileceği akıldan çıkarılmasın. İlk amirlerin öncelikle yapmaları gereken bu tür ihtiyaçlarını işverene iletmeleri ve bunları kurul kayıtlarına geçirmeleridir.

iş Güvenliği Uzmanları; işyerlerinde iş makinesi kullanan operatörlerin belgeleri olup olmadığı sorgulamaları, yasal sorumlulukları öncelikli olarak beyaz yakalılara anlatmalıdırlar. Kurallara uymayanlara, kişisel Malzemeleri kullanmayanlara sözlü ve yazılı ikaz sistemini mutlaka çalıştırmalı ve bunun tek takipçisinin İşveren, İş Güvenliği Uzmanı veya ilk amir olmayıp herkesi ilgilendirdiği bilinmelidir.

Unutulmamalıdır ki bu yaşanan acı örnekte olduğu gibi kazalardan sonra dostluk ve arkadaşlıklar unutulacak, karşımıza yasalar çıkacaktır.

Operatör ehliyeti; Lastikli, Paletli iş makineleri ve sabit duran iş makineleri ( tavan vinci, Kule vinç gibi ) iş makinalarının kullanılması için alınması Kanun ve Yönetmelikler ile belirlenmiş belgeye Operatör Ehliyeti denir.

Forklift iş makinası, forklift türü kaldırma yükleme istifleme işleri yapan iş makinası çeşitleri forklift belgesi, forklift sertifikası, forklift operatör yetki belgesi ile kullanılabilir.

Operatör belgesi kaç günde alınır; Operatör belgesi İş makinesi kursuna kayıt olduktan sonra yaklaşık süre kayıt tarihinize bağlı olarak 45 ile 50 gün arasında alınabilir.

Forklift ehliyeti almak sanıldığı kadar çok zor bir işlem olmamakla beraber maliyeti ayrılması gereken bütçe ve yapılacak masraflar, Forklift Ehliyeti Ücreti çok da pahalı değildir.

İnsanları en çok düşündüren İş makinesi operatör kursu kayıt işlemlerinde hazırlanacak kayıt, başvuru için gerekli belgelerin toplanması için harcanacak zaman aslında forklift ehliyeti kayıt evrakları bu işlem çokta vakit alan bir işlem değildir.

Olcay İş makineleri Kursu

Forklift ehliyeti, forklift sertifikası, portif ehliyeti, yetki belgesi, operatör belgesi, iş makinası ehliyeti, forklift kursu, forklift eğitimi ihtiyacınızda size en uygun fiyat ve şartlarda hizmet vermeye hazırdır.

İstanbul Avrupa yakası Güngören ilçesindeyiz Kursumuzda Kule vinç ehliyeti, Forklift ehliyeti, Tavan vinci operatör belgesi, Mobil vinç ehliyeti, Sepetli vinç ehliyeti, manlift ehliyeti, makaslı platform belgesi, platform ehliyeti, manitou ehliyeti, operatör sertifikası, iş makinası belgesi, Beko loder ehliyeti, kepçe ehliyeti, paletli, lastikli, ekskavatör ehliyeti ve diğer iş makinaları belgeleri verilmektedir.

Çevre ilçelerimize de İş makinaları operatör belgesi eğitimleri vermekteyiz;

İş makinaları operatör kursu için Bağcılar, Güngören, Esenler, Esenyurt, Beylikdüzü, Hadımköy, Kıraç, Başakşehir, Bahçeşehir, İkitelli, Küçükçekmece ilçelerine yakın iş makinesi kursu arıyorsanız Bize ulaşabilirsiniz.

Olcay İş Makineleri Operatörlük Kursuna başvuru yaptıktan sonra İş makinası kullanmayı bilseniz bile mutlaka Forklift ehliyeti alacak adaylar forklift eğitimi almak zorundadır. Gerekli iş makinesi teorik ve pratik eğitimleri aldıktan sonra size söylenen Forklift ehliyeti sınav tarihi geldiğinde sınavlara katılıp başarılı olunca forklift sertifikası hazırlanıp size teslim edilir.

Forklift sertifikanızı aldıktan sonra artık belgesi bir iş makinası operatörü oluyorsunuz. Ancak burası çok önemli;

Forklift belgesi G sınıfı ehliyet yerine geçer mi; Forklift belgesi G sınıfı ehliyete çevrilmediği sürece G sınıfı ehliyet olarak geçmez. Forklift belgesi ile sadece Taşıt trafiğine kapalı yerlerde forklift kullanabilirsiniz. Forklift sertifikasını G sınıfı ehliyete çevirmediğiniz sürece taşıt trafiğine açık yollarda forklift kullanamazsınız.

Yazar: admin

Bir cevap yazın