Her operatörlük belgesi ehliyete işlenirmi

Forklift belgesi ehliyete işlenir mi? Her operatörlük belgesi  ehliyete işlenmez kara yolunda kullanılması yasak olan paletli makinelerin belgeleri Örnek paletli ekskavatörün operatör belgesi G sınıfı ehliyet olarak Nüfus idaresi tarafından işlenmemektedir. 

           Bundan dolayı G sınıfı Ehliyete dönüştürülecek Operatörlük sertifikalarında Lastik Tekerlekli diye yazmaktadır.

Örnek 1: Kazıma ve Yükleme (Kanal Kazıyıcı (Beko Loder)) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu ( Lastik Tekerlekli ) İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi diye yazmaktadır. G sınıfı Beko loder ehliyeti olarak ehliyete işlenebilir

Örnek 2 : Kaldırma Yükleme İstifleme (Forklift) İş Makinesi Operatörü Kurs Programı ( Lastik Tekerlekli ) İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi diye yazmaktadır. G sınıfı Forklift ehliyeti olarak ehliyete işlenebilir

Örnek 3 : Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi . Bu Lastik tekerlekli olduğu belirtilmediği için Emniyet bu sertifikayı ehliyete dönüştürmez.

        Yeni Tip G sınıfı  Ehliyet hangi İş Makinesinin Kullanılacağını nereden bileceğiz derseniz. Aşağıdaki yeni tip ehliyeti kontrol edebilirsiniz. Her İş makinesi belgesinin ayrı ayrı kodu vardır .

 

Yeni tip iş makinesi ehliyeti

Kule vinç eğitimlerimizden günlük foto

Forklift Sertifikasını Ehliyete işletmek Zorunlu Mu; Hayır zorunlu değil forklift taşıt trafiğine açık yollarda kullanılmayacak ise G sınıfı ehliyet çevrilmesi şart değil Forklift sertifikası ile kullanılabilir.

Kule vinç Sertifikasını Ehliyete işletmek Zorunlu Mu; Hayır zorunlu değil kule vinçler sabit iş makinesi olduğundan Kule vinç sertifikası ehliyet çevrilmez Kule vinç belgesi ile kullanılır.

Ekskavatör hangi ehliyet kullanır; Paletli veya lastikli kato ekskavatörü Kazıma Yükleme gurubuna giren ekskavatör operatörlük belgesi ile kullanılır.

Ekskavatör belgesi ehliyete işlenir mi; Ekskavatör operatörlük belgesi sertifikası olan operatörlerin bir başka merak konusu ekskavatör belgesinin ehliyete G sınıfı olarak işlenip işlenmeyeceğidir. Ekskavatör belgesi ehliyete işlenir belgede Lastik kelimesi yazıyorsa G sınıfı ehliyet olarak çevrilir. Ancak paletli ekskavatör belgesi ehliyete dönüştürülmez.

Mobil vinç Sertifikasını Ehliyete işletmek Zorunlu Mu; Evet mobil vinç sertifikasını G sınıfı ehliyete çevrilmesi gerekli çünkü Mobil vinç ile taşıt trafiğine açık yollara çıkıldığından Mobil vinç sertifikasını Mobil vinç ehliyeti olarak çevrilmesi G sınıfı ehliyet yapılması gerekir

Forklift ehliyeti, forklift belgesi, forklift, operatör belgesi, sertifikası, yetki belgesi, forklift lisansı, forklift sertifikası belgede Lastik tekerlekli yazdığından G ehliyete çevrilebilir.

Ehliyete işlenmeyen sertifikalar; Ehliyete işlenmeyen iş makinaları operatör sertifikaları Paletli yazanlar Sürücü belgesine G sınıfı ehliyet olarak işlenmez 2918 sayılı Trafik Kanununa göre paletli iş makinelerinin karayolunda kullanılması yasak olduğundan paletli türündeki iş makinelerinin sertifikaları ehliyete işlenmez ve belge ile kullanılır.

Kule vinç ehliyeti, kule vinç, kule vinç belgesi, kule vinç sertifikası, Kule vinç operatör lisansı, operatörlük belgesi, Kule vinç operatörlük sertifikası Ehliyete G sınıfı olarak işletilmez işletilmesinde gerek yoktur.

G sınıfı ehliyeti b sınıfına çevirmek; Sürücü belgesi G sınıfı olan bir kişi B sınıfı ehliyete çevirmek isterse Sürücü Kursuna başvuru yapıp sadece Direksiyon sınavına katılıp başarılı olduktan sonra B sınıfı sürücü sertifikasını G sınıfı ehliyetine işletebilir. gerekli ehliyet harcı, ehliyet kart bedeli ve bağış ücretini yatırdıktan sonra Nüfus Müdürlüklerinden randevu alıp işlemi gerçekleştirebilir.

Mobil vinç, Mobil vinç ehliyeti, Mobil vinç sertifikası, operatör belgesi, Kamyon üstü vinç ehliyeti, Hiup, hiyap, sertifika yetki belgesi, lisansı, Mobil vinç belgesi sertifikasında lastik tekerlekli yazdığı için Sürücü belgesine G sınıfı olarak çevrilebilir.

Yazar: admin