Forklift operatörlük belgesi geçerlilik süresi

Forklift operatörlük belgesi sertifikası almış olan Forklift oepratörlerinin en çok merak etti konu başlığı Forklift operatörlük sertifikasının belli bir geçerlilik süresinin olup olamadığıdır.

Forklift operatörlük belgesi geçerlilik süresi

Sürücü belgesi otomobil, kamyon, motorsiklet sürücü sertifikasının ehliyete çevirme süresi vardır ve bu süre 2 yıldır 2 yıl içinde Ehliyete Dönüştürülmeyen Sürücü Sertifikaları iptal olmaktadır.

Ancak Forklift belgesi operatör sertifikalarında böyle bir şey şu andaki kanun ve yönetmeliklere göre söz konusu değildir. Forklift operatörlük belgesi geçerlilik süresi diye bir şey yoktur.

Sürücü belgesi ehliyet Sertifikalarının 2 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Sürücü belgesi Sertifika Tarihi direksiyon sınavından başarılı olunan günün tarihidir bu tarihten sonra 2 yıl içinde sürücü belgesi almak için Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapılmaz ise Sürücü belgesi sertifikasının geçerliliği son bulur ve iptal olur.

Yukarıda açıkladığımız gibi bu sadece Sürücü belgesi ehliyet sertifikaları için geçerli olup İş makineleri operatörlük belgesi sertifikası için geçerli olan bir Kanun veya yönetmelik maddesi değildir.

Bu bağlamda Forklift operatörlük belgesi, Kule vinç ehliyeti, Sepetli vinç ehliyeti, Bekoloder ehliyeti, Ekskavatör sertifikası, manlift ehliyeti, Mobil vinç ehliyeti, Tavan vinci operatör belgesi geçerlilik süresi diye bir şey şu andaki Kanun ve Yönetmeliklerde bulunmamaktadır.

Forklift belgesinin geçerlilik süresi operatör belgesi olduğundan belge olarak süresiz kullanılabilir Ancak Sürücü belgesine G sınıfı olarak çevrildiğinde 10 yıl süresi vardır.

G sınıfı ehliyet geçerlilik süresi dolunca yani 10 yıl sonra yeni bir sürücü olur sağlık raporu alınır Nüfus Müdürlüğünden ehliyet randevusu alıp Anlaşmalı bankalara ehliyet kart bedeli ve vakıf bağış payı yatırıkdıktan sonra G sınıfı ehliyet güncellenir ve tekrar 10 yıl süre başlar. G sınıfı ehliyeti yenileyen belge sahibi ayrıca ehliyet harcı yatırmaz.

Yazar: admin